Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 w Krakowie już po raz dwudziesty drugi zorganizował Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych. W tym roku motywem przewodnim był „Uśmiech na bis”.
Na przegląd zgłosiło się siedem zespołów teatralnych. Szkoła Podstawowa nr 66 zaprezentowała spektakl pt „Królewna Śnieżka” pod opieką pani Barbary Dyrek. Grupa ze Szkoły Podstawowej nr 54 wraz z opiekunem panią Anetą Domżalską-Rak, zabrała widzów do swojej bajki w przedstawieniu pt „ Witajcie w naszej bajce”. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 23 rozbawiły widzów spektaklem pt „Kopciuszek na wesoło” pod opieką pani Anny Stopkowicz i pani Agnieszki Zagawy. Do świata baśni przenieśliśmy się za sprawą grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 wraz z opiekunami panią Agatą Dziubas i Aleksandrą Malagą, które zaprezentowały widowisko „Nie ma tego złego”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 133 wystąpili wraz z opiekunami panią Magdaleną Płaczek, panią Katarzyną Płoskonką i panią Pauliną Szłapak w przestawieniu pod ciekawym tytułem „Po co się uczyć?” Postać Kopciuszka, ale w nowej odsłonie przypomnieli widzom uczniowie Szkoły Podstawowej nr 66 i ich opiekun pani Justyna Kasperczyk w spektaklu „Kopciuszek XXI wieku”. Przegląd zakończyła grupa pani Agnieszki Bajer ze Szkoły Podstawowej nr 132 prezentując jakże nastrojowe widowisko pt „Obcy w krainie smutku”.
Międzyszkolny Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych oceniało jury w składzie: pani Anna Czudecka-Wrona – nauczyciel języka polskiego, pani Agata Smorońska – nauczyciel muzyki i pani Renata Dusik – nauczyciel języka polskiego.
W całej szkole to było wielkie „Święto”. Na szkolnych korytarzach zagościł baśniowy świat, dostępne były kroniki szkolne z poprzednich lat oraz wyróżnione prace plastyczne, a kolorowy strój uczniów i nauczycieli dodał temu wydarzeniu namiastkę niezwykłości
Tegoroczne występy uczestników przeglądu to nie tylko świetna zabawa, dużo humoru i piękna oprawa, ale również moment na zwrócenie naszej uwagi na wartości, jakie niosą oglądane baśnie, czy też poszukanie odpowiedzi na często zadawane pytania- Jak spędzać wolny czas? lub Po co się uczyć? Każda z prezentowanych grup okazała się wyjątkowa, oryginalna i pomysłowa. Mogliśmy się również przekonać, że wśród uczestników rodzą się ogromne talenty aktorkie i wokalne.
Grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 66 przeniosła nas do świata Królewny Śnieżki, która jest zupełnym przeciwieństwem baśniowej postaci. Nie jest ładna, ani miła przez co stanowi problem dla otoczenia. Na szczególną uwagę zasługuje świetna gra aktorska tytułowej postaci, scenografia oraz dopracowane w każdym szczególe stroje, zwłaszcza uczniów mających na sobie kostiumy w kształcie pnia drzewa.
Razem z uczniami klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 54 spotkaliśmy bohaterów najbardziej znanych wierszy dla dzieci. Postaci te promowały czytelnictwo wśród dzieci jako jedną z form spędzania wolnego czasu. Tytułowy „Leń” bardzo wyraziście zagrany, zmienił swoją postawę na oczach widzów, zachęcając do naśladowania.
Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 23 w przestawieniu „Kopciuszek na wesoło” dostarczyły nam mnóstwo radości i humoru, świetnie operując komizmem sytuacyjnym i komizmem słownym. Na szczególną uwagę zasługuje duża odwaga młodych aktorów, świetne przygotowanie, dykcja i ruch sceniczny. Bohaterowie zostali uwspółcześnieni poprzez rekwizyty i stroje, aby treści zawarte w baśni lepiej przemawiały do odbiorcy.
Dzieci prezentujące Szkołę Podstawową nr 62 w spektaklu „Nie ma tego złego” w kreatywny i świeży sposób spojrzały na świat baśni i legend. Zwróciły szczególną uwagę na czarne charaktery i doceniły ich rolę. Wspaniałe stroje i rekwizyty sprawiły, że postaci te wzbudziły w widzach współczucie i sympatię.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 133 swoim występem pt „Po co się uczyć?” wnieśli na scenę ogromną żywiołowość i dużą porcję muzyki. Poruszyli aktualny problem i odpowiedzieli na tytułowe pytanie tworząc przesłanie do rodziców „Drodzy rodzice, nie stresujcie się nami, bo najważniejszą lekcję, czyli ŻYCIE musimy odrobić sami”.
Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 66 przedstawili nam „Kopciuszka XXI wieku”, wykorzystując baśń do ukazania współczesnego dziecka i nastolatka uzależnionego od telefonu, telewizji czy zakupów. Młodzi aktorzy ubrani we współczesne stroje, użyli do swojego przekazu również przedmiotów codziennego użytku np. telefonu i charakterystycznego dla naszych czasów słownictwa.
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 132 przeniosła widzów do dwóch krain: smutku i radości. Początkowo nostalgiczny nastrój, potęgowany przez muzykę i smutne czarne stroje powoli zmieniał się w nastrój radosny. Występ zmusił nas do refleksji, abyśmy wszyscy byli dla siebie mili, uśmiechali się oraz przekazywali radość i optymizm innym ludziom.
Tegoroczny XXII Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych cechowała duża oryginalność i aktualność poruszanych tematów. Coraz częściej baśnie i legendy stanowią tylko tło do poruszenia bieżących problemów współczesnego świata. Pomysłowość i duże zaangażowanie we wszystkie projekty sprawiły, że na twarzach widzów często gościł uśmiech, a czasami serca były pełne wzruszeń.
Dziękujemy naszym sponsorom: Radzie Dzielnicy VIII (Dzielnica Dębniki) oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 7 w Krakowie, dzięki którym nagrodzone zostały grupy teatralne.
Dziękujemy wszystkim młodym artystom za niezwykłe przeżycia, a widzom za obecność. Zachęcamy uczniów z innych szkół do wzięcia udziału w naszym przeglądzie w przyszłym roku. Do zobaczenia za rok.
Renata Dusik
Nauczyciel języka polskiego
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7
w Krakowie