Nasz Ogródek
„Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze,
Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie.
Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie,
Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze.....”
„Taka cisza w ogrodzie”
Bolesław Leśmian
Władysław Podkowiński, „Dzieci w ogrodzie”
KILKA SŁÓW O PROGRAMIE "OGRÓD Z KLASĄ".
Program OGRÓD z KLASĄ to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie skierowany do Szkół Podstawowych na terenie gminy Kraków, który ma na celu inspirowanie i wspieranie szkół do zakładania ogrodów szkolnych – "OGRODÓW Z KLASĄ". Zależy nam, by szkoły w Krakowie wykorzystały potencjał terenu zielonego przy szkole i zyskały dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. Dzięki temu dzieci będą miały możliwość bezpośredniej obserwacji procesów przyrodniczych oraz wpływania na nie przez pracę
w ogrodzie. Będą mogły posiać, posadzić, pielęgnować, zbierać i skosztować owoców ze swojego ogrodu szkolnego.Najbardziej jesteśmy dumni z ogromnego zaangażowania w ten projekt rodziców, uczniów, nauczycieli i Dyrekcji naszej szkoły. Rodzice przygotowali samodzielnie skrzynki i rozsadę. Od początku września ustalali z nami szczegóły i poszczególne etapy pracy w ogrodzie. Dla uczniów naszej szkoły, praca w ogrodzie stała się wyczekiwaną i ciekawą lekcją przyrody. Wyczekiwane były również wszystkie warsztaty w terenie. Przesyłamy ukłony i podziękowania w stronę pana Łukasza z ZZM. Projekt zdecydowanie będziemy kontynuować również
w kolejnych latach.Jesienne prace w roku 2023/24
Jesienią klasy posprzątały w swoich szkolnych ogródkach po wakacyjnej przerwie. Dokonaliśmy też nasadzeń- przy alejce prowadzącej do nowego budynku posadziliśmy hortensje, a za nowym bydynkiem winorośl.
NASZ SZKOLNY OGRÓD (W MIESIĄCACH OD STYCZNIA DO CZERWCA 2023)
NASZ CZERWCOWY OGRÓD
PERYFERIADA - SPRZEDAŻ SADZONEK KWIATÓW, ZIÓŁ
W dniu 3.06.2023 zoorganizowaliśmy na terenie szkoły sprzedaż sadzonek kwiatów, ziół, traw ozdobnych i warzyw. Największym zainteresowaniem kupuj ących, cieszyły się truskawki, poziomki, pomidory i zioła. Sprzedażą sadzonek zajmowali się wolontariusze z klas VII-VIII. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną sprzedaż.
IV. Każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie (klasa 1c)
Nasze pierwsze w tym roku zbiory !!!!!
IV. Każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie (klasy I-VIII)
"Zawsze znajdą się kwiaty, dla tych, którzy chcą je zobaczyć..." Henri Matisse
Z dumą i zachwytem, zamieszczam nasze realizacje. Dziękuję Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom naszej szkoły za czas, chęci i pełne zaangażowanie w ten projekt.
\
IV. Każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie
1. Skalniak przyszkolny klasy I b
Skalniak to oryginalny element w przestrzeni przyszkolnej. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy wygląd. Klasa I b, razem ze swoim wychowawcą i rodzicami zorganizowała piękną i cieszącą nasze oczy aranżację. Dziękujemy.
III. Wykorzystywanie ogrodu do nauki różnych przedmiotów.
Lekcja ekologii klasy VII a.
22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi, dlatego też w dniach 12-14 kwietnia zorganizowaliśmy wspólnie z klasą VII a, akcję sprzątania świata. Uczniowie zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki, ochoczo sprzątali teren przy szkole, okolicę i pobliskie ulice. Było to dobre, proekologiczne wykorzystanie czasu, podczas gdy w szkole odbywały się egzaminy próbne i mieliśmy ograniczoną dostępność sal lekcyjnych.
III. Wykorzystywanie ogrodu do nauki różnych przedmiotów. Zbiórka i sadzenie krzewów i kwiatów przez klasę VII a.
W ramach projektu "Ogród z klasą" w dniach 12-14 kwietnia, zorganizowaliśmy zbiórkę sadzonek traw ozdobnych oraz krzewów. Trawy i krzewy zbieraliśmy do pudełek wystawionych przed budynkiem NOWEJ SZKOŁY.
Wszystko co zostało zebrane, będziemy w kolejnych dniach sadzić przed szkołą. Będzie to wspaniała lekcja przyrody w naszym ogrodzie. Będziemy poznawać nazwy krzewów i warunki w jakich można posadzić rośliny. Dziękujemy rodzicom i uczniom za pomoc i zaangażowanie.II. Udostępnienie naszego ogrodu (społeczność lokalna, zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola, Domy Pomocy Społecznej), poprzez organizację dni otwartych, i innych wydarzeń.
"Dziś przedszkolak, jutro uczeń" - warsztaty sadzenia roślin w Przedszkolu Samorządowym nr 23 w Krakowie.
W dniu 28 marca koordynatorzy projektu "Ogród z klasą", zoorganizowali warsztaty sadzenia kwiatów w przedszkolu. Udało nam się zasiać: maciejkę, malwę, cynię i nasturcję. Sadzenie roślin wymaga dużo troski i zaangażowania: poznanie właściwości roślin, wybranie tej najlepszej dla siebie, przygotowanie odpowiedniej ilości ziemi oraz troskliwe zasadzenie. A potem otoczenie jej opieką - podlewanie, usuwanie uschniętych listków, nawożenie. Wszystko po to by odwdzięczyła się rosnąc obficie i "cieszyła" oczy. Otaczanie się roślinami uspokaja.
IV. Każda klasa miała chociaż jedne zajęcia w semestrze w ogrodzie
1. Marcowe porządki
Porządki czas zacząć....pogoda nam sprzyja. Mamy taczki, łopaty i dużo ziemi. Najważniejsze, że dzieci są zachwycone pracą w szkolnym ogrodzie. Na dzisiejszej lekcji, odkrywamy jak wygląda ogród po zimie, sprzątamy, uczymy się spulchniać ziemię i przygotowujemy teren pod wiosenne siewy....
2. "Ptasie odgłosy" - zajęcia w ogrodzie z twórcami Ptakofonii - A. Barciem i K. Ekstowiczem
W dniu 20 marca koordynatorzy projektu "Ogród z klasą", zorganizowali zajęcia dla klas: II c, II b, III c.
Tym razem z pomocą twórców Ptakofonii, poznawaliśmy ptaki. Udało się nam: zatrzymać, zamknąć oczy, uspokoić myśli i posłuchać ptaków. Nauczyliśmy się wsłuchiwać w głosy ptasiego harmidru. W ramach lekcji z prezentacją multimedialną poznaliśmy ciekawe gatunki. Dowiedzieliśmy się jakie są zdolności adaptacyjne naszych skrzydlatych przyjaciół do sztucznych warunków życia w mieście. Do tego słuchaliśmy barwnych opowieści, mieliśmy możliwość dotykania ptasich piór i chwilę na umysłowe łamigłówki.2. "Krokusowa łączka"
W październiku posadziliśmy krokusy, teraz z początkiem marca nasze oczy cieszą już piękne kolorowe kwiaty. Krokusy najlepiej wyglądają posadzone w dużych grupach, dlatego młodzi ogrodnicy wsadzali je jeszcze w październiku po kilkadziesiąt sztuk, na łące przed nowym budynkiem szkolnym. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach kwiaty wyrosną, także z bulwek przybyszowych, tworząc przepiękne, zwarte kępy.
Pamiętajmy, że krokusy to jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych, które zazwyczaj już od marca zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, najczęściej białymi, żółtymi, fioletowymi lub niebieskimi.III. Wykorzystywanie ogrodu do nauki różnych przedmiotów. W ramach zajęć świetlicowych zorganizowaliśmy zajęcia przyrodnicze, poznawaliśmy budowę roślin i uczyliśmy się siać zioła w doniczkach.
Wszyscy doskonale wiemy, że zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby świeże zioła mieć zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Dziś z dziećmi z klas I-III udało nam się wspólnie zasiać: dwuletnią pietruszkę, jednoroczną bazylię, natomiast z ziół bylinowych (wieloletnich) posadziliśmy miętę i oregano. Pamiętaliśmy, aby te większe zioła posadzić w oddzielnych doniczkach, gdyż ich korzenie zajmują sporo miejsca..
II . Udostępnienie naszego ogrodu (społeczność lokalna, zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola, Domy Pomocy Społecznej), poprzez organizację dni otwartych, i innych wydarzeń.
Poznajemy pszczele obyczaje – warsztaty ZZM z dnia 22.02.2023
Dzieci z klasy III b i II b naszej szkoły, w ramach warsztatów „Ogród z klasą”, spotkały się dzisiaj z prawdziwym pszczelarzem, który opowiadał czym na co dzień zajmują się pracowite pszczoły. Królowa matka, tańczące pszczoły i trutnie leniuszki – to jedni z wielu bohaterów pszczelich opowieści.
Dowiedzieliśmy się dzisiaj dlaczego kwiaty pachną, jakie usługi wykonuje owadzie przedsiębiorstwo – te i inne zagadki pomógł rozwikłać pszczelarz, który na co dzień opiekuje się pszczołami. Karmicielki, sprzątaczki, strażniczki i zbieraczki, to tylko niektóre pszczele zawody, dzięki którym w ulu panuje ład i porządek, a każda pszczoła i truteń znają swoje miejsce. Wspólne poznawanie pszczelich obyczajów, to wspaniała przygoda oraz okazja do poszerzania naszej wiedzy. Najsmaczniejszą częścią zajęć, była niewątpliwie słodka degustacja miodów, zarówno tych jasnych jak i ciemnych. Z całego serca dziękujemy panu Łukaszowi i panu Maciejowi z Zarządu Zieleni Miejskiej za profesjonalne, ciekawe i pełne zaangażowania zajęcia. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć i co najważniejsze dotknąć wszystkich akcesoriów pszczelarskich. Zajęcia musiały być interesujące skoro w sali mieliśmy prawdziwy duży drewniany ul, kilkanaście ramek pszczelarskich i dużo dobrego humoru.....
koordynatorzy projektu: A. Jurgała, P. Pożyczka, K. Owoc
I. Wzmacniamy bioróżnorodność ogrodu.
"PTASIA STOŁÓWKA" - CZYLI BUDOWANIE PRZEZ DZIECI KARMNIKÓW DLA PTAKÓW.
Zbudowanie w ogrodzie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią karmę, pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi nam ich obserwację. Przyjazną stołówkę stworzyliśmy samodzielnie, angażując do pracy dzieci z klas pierwszych. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, wspólną pracę, ciekawą dyskusję i dobrą zabawę.
NASZ SZKOLNY OGRÓD (W MIESIĄCACH OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA 2022)
1. Założyliśmy ogród i posadziliśmy rośliny.
W pierwszych tygodniach miesiąca października i listopada 2022 roku, spulchniliśmy ziemię. Potem posadziliśmy między innymi: wrzos pospolity, astry jesienne, chryzantemy, porzeczki, rozchodnik, lawendę, goździk brodaty. Sadziliśmy również rośliny cebulowe: żonkile, hiacynty, krokusy, czosnek, trawy ozdobne, hortensje, krokusy, szafirki i tulipany. Zioła takie jak: mięta, melisa, lubczyk. Braliśmy udział aż w trzech warsztatach ogrodniczych.
• Po wstępnych rozmowach ustaliliśmy, że każda klasa organizuje sobie własną skrzynkę około 1,5 x1,5 metra, może to być kilka skrzynek ustawionych równolegle lub jedna mniejsza 1,5x20 cm
• Skrzynki zostały dowolnie ozdobione, wykonane z odpadów typu palety lub kupione w sklepie. Każda zasadzona roślina została podpisana, tak abyśmy wzajemnie mogli uczyć się i poznawać ich gatunki
i odmiany.2. Wiemy jak poprawnie używać narzędzi ogrodniczych.
W październiku i listopadzie sadziliśmy rośliny przy użyciu łopat, małych łopatek, wtedy również sadziliśmy drzewa i kopaliśmy dołki. Narzędziami typu pazurki spulchnialiśmy ziemię. W listopadzie przy użyciu grabi sprzątaliśmy nasze rabaty, oraz alejki przy szkole. Mieliśmy także do dyspozycji rękawice ogrodowe, fartuszki i przede wszystkim konewkę.
3. Podpisaliśmy rośliny i strefy w ogrodzie oraz posługiwaliśmy się terminami ogrodniczymi.
Na rabatach umieściliśmy specjalnie zakupione tabliczki, na których zamieściliśmy nazwy poszczególnych roślin. Wiemy co znaczy kompostowanie, jak wykorzystać jesienne zbiory, umiemy prawidłowo wsadzić rośliny cebulowe. Zorganizowaliśmy lekcję przyrodniczą, w ramach lekcji rozmawialiśmy z dziećmi o „no waste”. Dzięki temu, dzieci dowiedziały się, że zero waste, czyli brak śmieci, to styl życia, który polega na świadomym ograniczaniu produkcji odpadów i wtórne ich wykorzystanie.
4. Zorganizowaliśmy wydarzenia związane z ogrodem i ogrodnictwem.
Zorganizowaliśmy aż TRZY wydarzenia związane z sadownictwem:
1. Zorganizowaliśmy warsztaty sadzenia roślin przez dzieci szkolne i osoby dorosłe przy współpracy z Leroy Merlin. Udało nam się zasadzić hortensje i trawy ozdobne.
2. Zrobiliśmy akcję sprzedaży roślin doniczkowych w szkole.
W październiku zbieraliśmy sadzonki kwiatów doniczkowych, od chętnych rodziców. Rośliny były zbierane do pudełka przed nową szkołą. Sadzonki te później sprzedawaliśmy, a dochód z akcji przeznaczony został na wiosenny zakup akcesoriów ogrodowych.
3. Braliśmy udział w Warsztatach sadzenia krokusów „Krokusowa łączka”.
Przy budynku naszej nowej szkoły, odbyło się wielkie październikowe sadzenie cebulek. Uczniowie z klasy 1a i 1b, pod czujnym okiem pana Łukasza z Zarządu Zieleni Miejskiej, posadzili ponad sto cebulek krokusów, szafirków i tulipanów. Nie obyło się bez śmiechu, bo to wcale nie jest takie oczywiste, którą stroną ułożyć cebulkę. Była to więc edukacja przyrodnicza w praktycznym działaniu.
Uczniowie z dużym entuzjazmem podeszli do zadania, jak i z nadzieją, że już na wiosnę teren przed szkołą nie tylko się zazieleni, ale i pokryje kolorowymi kwiatami.5. Umiemy kompostować
Uczniowie wybrali sposób kompostowania z resztek roślin, zgrabionych liści, rozdrobnionych gałęzi. Zebrany materiał, został spakowany do worków foliowych. Po przezimowaniu pozyskany materiał, wykorzystamy jako kompost na grządki. Ta forma jest przyjazna dla otoczenia, nie przeszkadza uczniom i nie wydziela nieprzyjemnej woni.