XXI Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych – Księżniczki i rycerze w baśni i legendzie.
Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 w Krakowie już po raz dwudziesty pierwszy zorganizował Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych, w tym roku pod tytułem Księżniczki i rycerze w baśni i legendzie.
W tegorocznym przeglądzie udział wzięło osiem zespołów teatralnych. Grupa przedszkolna „Hejnaliści” z Przedszkola Samorządowego nr 23 pod opieką pani Lisowiec przygotowała przedstawienie pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 132 w Krakowie zaprezentowali pod opieką pani Katarzyny Czanieckiej spektakl pt. „Shrek”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Krakowie wraz z opiekunami panią Dorotą Krupą i panią Karoliną Ludwikowską przygotowały przedstawienie pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Do świata baśni zabrały nas dwie grupy ze Szkoły Podstawowej nr 66 w Krakowie przygotowując spektakle pt. „Prawdziwa Księżniczka” pod opieką pana Mirosława Szewczyka i „ Baśniowy ambaras” pod opieką pani Ewy Leś. Postacie złych sióstr i Kopciuszka przypomnieli widzom uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 111 prezentując pod opieką pani Agaty Wojtyło spektakl pt. „ Kopciuszek”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 133 wraz z opiekunem panią Elżbietą Madydą w sposób humorystyczny zaprezentowały spektakl „Zabawa w Śpiącą Królewnę”. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 62 wraz z opiekunem, panią Elżbietą Juśko, przenieśli nas swoim przedstawieniem „W krainę bajek”.
W skład tegorocznego jury Międzyszkolnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych weszły: pani Marzanna Kominiak – dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 23, pani Jadwiga Sekuła – wieloletnia Kierownik Domu Kultury w Skotnikach.
Drugiego grudnia uczniowie szkoły spotkali się ze swoimi wychowawcami, by razem obejrzeć przygotowane przedstawienia. Był to moment na przemyślenia o wartościch, jakie niosły oglądane baśnie, ale także forma spędzania wolnego czasu ze swoją klasą i społecznością szkolną. Czas ten pokazał również, iż wśród nas są prawdziwe talenty i kreatywni ludzie. Każda z prezentowanych grup okazała się wyjątkowa. Pokazała nam oryginalność, pomysłowość i determinację w działaniu.
Przybywających gości witała Wróżka z przedstawicielami Uczniów. Szkolne korytarze były udekorowane elementami baśniowymi i postaciami ze znanych utworów. Na tablicach rozwieszono wyróżnione prace plastyczne. Można było też zapoznać się z kronikami dokumentującymi poprzednie edycje Międzyszkolnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych.
Grupa „Hejnaliści” ze Skotnickiego przedszkola prezentując swoje przedstawienie zwróciła uwagę na to, że należy pomagać innym, być dobrym i uczynnym. Dzieci swój występ uświetniły tańcem i śpiewem. Szczególną uwagę jury zwróciło na odwagę młodych aktorów, scenografię, grę i stroje – wszystkie te elementy przeniosły widzów do krainy krasnoludków.
Razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 132 spotkaliśmy się ze Shrekiem. Dzieci wykorzystały w swoim przedstawieniu współczesne swobodne słownictwo i codzienne stroje.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 pokazali, jak ważna jest przyjaźń i pomoc innym w potrzebie. Siedmiu krasnoludków udowodniło widzom, że wielkie rzeczy można osiągnąć, gdy działa się razem. Dzieci zaprezentowały piękne stroje, wykazały się doskonałą znajomością tekstu, śpiewały piosenki, a ich spektakl uświetniała muzyka.
Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 66 w przedstawieniu „Prawdziwa Księżniczka” połączyli styl dworski ze współczesnym. Całość przeplatały multimedialne animacje. Aktorzy wyróżniali się profesjonalną grą, strojami i scenografią. Zwrócili uwagę oglądającym na to, iż fałsz zawsze wyjdzie na jaw i warto dążyć do celu.
Dzieci prezentujące Szkołę Podstawową nr 111 w baśni „Kopciuszek” połączyły tradycję ze współczesnością, nowoczesne stroje z dworskimi, tekst z tańcem i muzyką filmową. Bohaterowie wykorzystali do gry przedmioty codziennego użytku pochodzące z XXI wieku (telefon) i charakterystyczne dziś słownictwo (selfie). Szczególną uwagę przykuła doskonała dykcja młodych aktorów a także stroje i ruch sceniczny.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 133 własnoręcznie przygotowali piękną dekorację a ich tekst był pełen humoru. W ich przedstawieniu język współczesny przeplatał się z baśniowym, wprowadzili do tekstu słowa potoczne i przedmioty używane w dzisiejszych czasach, np. hulajnogę. To wszystko sprawiło, że publiczność dobrze się bawiła.
Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 62 w Krakowie w przedstawieniu „ W krainie bajek” nawiązali do miasta, w którym żyją, czyli Krakowa. Uświetnili swój występ własnoręcznie przygotowaną dekoracją, pięknymi strojami, śpiewem, muzyką, a także odegraniem hejnału.
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 66 w spektaklu „ Baśniowy ambaras” przekazała widzom przesłanie, by czytali i kochali bajki. Łącząc elementy baśniowe ze współczesnymi dotarła do odbiorcy XXI wieku. Nowoczesna animacja, łączenie elementów baśniowych z realnymi, odpowiedniki postaci z bajek we współczesnym świecie – to wszystko pozwoliło młodemu widzowi zrozumieć naukę płynącą z tekstu. Całość przedstawienia dopełniły piękne stroje i śpiew z własnym akompaniamentem.
XXI Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych to niezwykły dzień dla szkoły. Każdy mógł wykazać się pomysłowością, pokazać się z innej strony, wywołać uśmiech na twarzach innych, mógł przenieść się z szarej rzeczywistości w baśniowy świat magii, radości i szczęścia, mógł poczuć, że dobro zawsze zwycięża.
Przeżycie tego niezwykłego dnia było możliwe dzięki sponsorom, są nimi: Rada Dzielnicy VIII (Dzielnica Dębniki), Miasto Kraków we współpracy z UNICEF finansowane przez UNICEF. Bardzo dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.
Dziękujemy wszystkim młodym artystom za niezwykłe przeżycia a widzom za obecność. Do zobaczenia za rok.
Joanna Konecko