•  XXII PRZEGLĄD TEATRZYKÓW DZIECIĘCYCH  -„ UŚMIECH NA BIS”

          •  

            Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 w Krakowie już po raz dwudziesty drugi zorganizował Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych.  W tym roku motywem przewodnim był „Uśmiech na bis”.

            Na przegląd zgłosiło się siedem zespołów teatralnych.  Szkoła Podstawowa nr 66 zaprezentowała  spektakl pt „Królewna Śnieżka” pod opieką pani Barbary Dyrek.  Grupa ze Szkoły Podstawowej nr 54 wraz z opiekunem panią Anetą Domżalską-Rak, zabrała widzów do swojej bajki w przedstawieniu pt „ Witajcie w naszej bajce”. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 23 rozbawiły widzów spektaklem pt „Kopciuszek na wesoło” pod opieką pani Anny Stopkowicz i pani Agnieszki Zagawy. Do świata baśni przenieśliśmy się za sprawą  grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 wraz z opiekunami panią Agatą Dziubas i Aleksandrą Malagą, które zaprezentowały widowisko „Nie ma tego złego”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 133 wystąpili wraz z opiekunami panią Magdaleną Płaczek, panią  Katarzyną Płoskonką i panią Pauliną Szłapak w przestawieniu  pod ciekawym tytułem „Po co się uczyć?” Postać Kopciuszka, ale w nowej odsłonie przypomnieli widzom uczniowie Szkoły Podstawowej nr 66 i ich opiekun pani Justyna Kasperczyk w spektaklu „Kopciuszek XXI wieku”. Przegląd zakończyła grupa pani Agnieszki Bajer ze Szkoły Podstawowej nr 132 prezentując jakże nastrojowe widowisko pt „Obcy w krainie smutku”.

            Międzyszkolny Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych oceniało jury w składzie: pani Anna Czudecka-Wrona – nauczyciel języka polskiego, pani Agata Smorońska – nauczyciel muzyki i pani Renata Dusik – nauczyciel języka polskiego.

            W całej szkole to było wielkie „Święto”. Na szkolnych  korytarzach zagościł baśniowy świat, dostępne były kroniki szkolne z poprzednich lat oraz wyróżnione prace plastyczne, a  kolorowy strój uczniów i nauczycieli dodał temu wydarzeniu namiastkę niezwykłości

            Tegoroczne występy uczestników przeglądu to nie tylko świetna zabawa, dużo humoru i piękna oprawa, ale również moment na zwrócenie naszej uwagi na wartości, jakie niosą oglądane baśnie, czy też poszukanie odpowiedzi na często zadawane pytania- Jak spędzać wolny czas? lub Po co się uczyć? Każda z prezentowanych grup okazała się wyjątkowa, oryginalna i pomysłowa. Mogliśmy się również przekonać, że wśród uczestników rodzą się ogromne talenty aktorkie i wokalne.

            Grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 66 przeniosła nas do świata Królewny Śnieżki, która jest zupełnym przeciwieństwem baśniowej postaci. Nie jest ładna, ani miła przez co stanowi problem dla otoczenia. Na szczególną uwagę zasługuje świetna gra aktorska tytułowej postaci, scenografia oraz dopracowane w każdym szczególe stroje, zwłaszcza uczniów mających na sobie kostiumy w kształcie pnia drzewa.

            Razem z uczniami klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 54 spotkaliśmy bohaterów najbardziej znanych wierszy dla dzieci. Postaci te promowały czytelnictwo wśród dzieci jako jedną z form spędzania wolnego czasu. Tytułowy „Leń” bardzo wyraziście zagrany, zmienił swoją postawę na oczach widzów, zachęcając do naśladowania.

             

            Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 23 w przestawieniu „Kopciuszek na wesoło” dostarczyły nam mnóstwo radości i humoru, świetnie operując komizmem sytuacyjnym i komizmem słownym. Na szczególną uwagę zasługuje duża odwaga młodych aktorów, świetne przygotowanie, dykcja i ruch sceniczny.  Bohaterowie zostali uwspółcześnieni poprzez rekwizyty i stroje, aby treści zawarte w baśni lepiej przemawiały do odbiorcy.

            Dzieci prezentujące Szkołę Podstawową nr 62 w spektaklu „Nie ma tego złego” w kreatywny i świeży sposób spojrzały  na świat baśni i legend. Zwróciły szczególną uwagę na czarne charaktery i doceniły ich rolę. Wspaniałe stroje i rekwizyty sprawiły, że postaci te wzbudziły w widzach współczucie i sympatię. 

            Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 133 swoim występem pt „Po co się uczyć?” wnieśli na scenę ogromną żywiołowość i dużą porcję muzyki. Poruszyli aktualny problem i odpowiedzieli na tytułowe pytanie tworząc przesłanie do rodziców „Drodzy rodzice, nie stresujcie się nami, bo najważniejszą lekcję, czyli ŻYCIE musimy odrobić sami”.

            Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 66 przedstawili nam „Kopciuszka  XXI wieku”, wykorzystując baśń do ukazania współczesnego dziecka i nastolatka uzależnionego od telefonu, telewizji czy zakupów. Młodzi aktorzy ubrani we współczesne stroje, użyli  do swojego przekazu również przedmiotów codziennego użytku np. telefonu i charakterystycznego dla naszych czasów słownictwa.

            Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 132 przeniosła widzów do dwóch krain: smutku i radości. Początkowo nostalgiczny nastrój, potęgowany przez muzykę i smutne czarne stroje powoli zmieniał się w nastrój  radosny. Występ  zmusił  nas do refleksji, abyśmy wszyscy byli dla siebie mili, uśmiechali się oraz przekazywali radość i  optymizm innym  ludziom.

            Tegoroczny XXII  Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych cechowała duża oryginalność i aktualność poruszanych tematów. Coraz częściej  baśnie i legendy stanowią tylko tło  do poruszenia bieżących problemów współczesnego świata. Pomysłowość i duże zaangażowanie we wszystkie projekty sprawiły, że na twarzach widzów często gościł uśmiech, a czasami  serca były pełne wzruszeń.

            Dziękujemy naszym sponsorom: Radzie Dzielnicy VIII (Dzielnica Dębniki) oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 7 w Krakowie, dzięki którym nagrodzone zostały grupy teatralne.

            Dziękujemy wszystkim młodym artystom za niezwykłe przeżycia, a widzom za obecność. Zachęcamy uczniów z innych szkół do wzięcia udziału w naszym przeglądzie w przyszłym roku. Do zobaczenia za rok.

            Renata Dusik

            Nauczyciel języka polskiego

            W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr  7 

            w Krakowie

             

          • Zajęcia z doradztwa zawodowego

          • 27 listopada grupa uczniów z klas siódmych i ósmych uczestniczyła w warsztatach w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 pt. "Gdzie jest moja paczka". Podczas zajęć młodzież poznała tajniki zawodu technik logistyk.

          • Talenciaki Lidla- podsumowanie

          • W tym roku szkolnym dzięki Państwa hojności w akcji Talenciaki Lidla zebralismy ponad 15 000 punktów, które wymieniliśmy na następujące nagrody:

            1. Dwa laptopy- przekazane do użytku na świetlicę szkolną i do przedszkola;

            2. Mikroskop cyfrowy- nagroda wybrana przez uczniów, przekazana do pracowni biologicznej;

            3. Tunel z siatki i zestaw gier logicznych.

            Dziękujemy za zaangażowanie w akcję!

             

          • PROJEKT KROKUS 2023

          • 6 listopada br. uczniowie klasy VIII wzięli udział w sadzeniu przed budynkiem naszej szkoły krokusów. Cebulki otrzymaliśmy od ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA w Krakowie w ramach ogólnopolskiej akcji pt.: „Projekt Krokus”, która promuje zachowanie pamięci o żydowskich dzieciach pomordowanych podczas II wojny światowej - Holocaust. Następnie na lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat praw dzieci, a szczególnie aspektu historycznego, który uświadomił im, że wojna zawsze dotyka najbardziej słabe i niewinne osoby. Pamięć o małych bohaterach sprzed ponad 80 lat, którym brutalnie wojna zabrała dzieciństwo, przyszłość i życie powinna uczyć szacunku dbania o pokój i wrażliwości na łamanie praw dzieci i młodzieży. Na wiosnę żółte krokusy zakwitną, będzie to znak nadziei, pamięci i wiary na lepsze życie. 

            M. Matoga

             

          • 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • W piątek uczniowie naszej szkole obchodzili 105 rocznicę odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

            Uczniowie klas 1-3 brali udział w akademii porzygotowanej przez klasę 3a.

            Natomiast uczniowie 4-8 mieli okazję uczestniczyć w akademiach przygotowanych przez klasy 4d i 5a.

            Nasza szkoła uczestniczyłem w odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11.11. - Mazurek Dąbrowskiego

          • Doradztwo zawodowe

          • 8 i 9 listopada uczniowie klas siódmych i ósmych w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyli w warsztatach fotograficznych w Zespole Szkół Poligraficzno - medialnych.

          • Szkolny konkurs fotograficzny "Jesienne mgły"

          • Szkolny konkurs rozstrzygnięty! Zgłoszone prace były ciekawe, nastrojowe i bardzo jesienne, tak naprawdę wszystkie zdjęcia spełniły wymagania i były zgodne z tematem - jesiennych mgieł. Trzeba przyznać, że nie istnieją dla Was trudne tematy konkursowe! Podziękowania należą się rodzicom, którzy wywołali lub wydrukowali zdjęcia. Szkolne konkursy to sposobność, aby zrobić coś wspólnie, razem i o to chodzi! Podczas wyłaniania tych najbardziej wyjątkowych, pomogli mi nauczyciele i uczniowie, którzy mieli za zadanie wybrać 5 według nich najlepszych. Zdjęcia zostały ponumerowane i wybory były anonimowe. Po przeliczeniu głosów wyłoniłam zwycięzców:

            I miejsce - Sebastian Wańczyk i Jan Podolec

            II miejsce- Bartosz Koczur i Marek Fronczek

            III miejsce- Mariia Mykoliuk i Kaja Hankiewicz

            Wyróżnienia: Kacper Brożek, Daria Jakusz-Gostomska, Nina Palusińska i Zuzanna Pagacz 

            Gratulacje!

            Jolanta Adamiec

          • Szkolne Dynie :)

          • Wyniki konkursu:

            I miejsce - Zosia Funket

            II miejsce - Franek Pstuś

            III miejsce - Sebastian Tatka

            Wyróżnienia:

            Victor Stomma

            Helena Walewska

            Mikołaj Skrzeczek

            Ewelina Juszczyk 

            Zosia Dobrowolska-Żurek

            Nikola Kostępska 

          • Dzień Krajobrazu

          • Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Doceń lokalność" i ma celu promowanie lokalnych krajobrazów. Nasza szkoła włączyła się w obchody, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs fotograficzny "Lokalne krajobrazy", a poszczególne klasy wybrały się tego dnia na wycieczki po okolicy w poszukiwaniu pereł lokalnych krajobrazów.

          • Zbiórka dla schroniska dla zwierząt

          • Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę dla schroniska dla zwierząt w dniach 17- 31 października 2023r. Przysmaki i zabawki dla zwierząt można umieszczać w przygotowanych pudełkach przy wejściu w obu budynkach szkoły. Zapraszamy do pomocy potrzebującym zwierzętom!