• Projekt Czytelniczy "Magiczna Moc Bajek" - Moduł VIII - "Odpowiedzialność, mądrość"/21.05.2021r.

• 22.05.2021 16:40
        • Projekt Czytelniczy "Magiczna Moc Bajek" - moduł VIII - "Odpowiedzialność, mądrość"/21.05.2021r.

W miesiącu maju rozmawialiśmy na temat pojęć: „Odpowiedzialność i mądrość”.

• „Mądrość - jak to rozumiemy? – w oparciu o ilustracje przedstawiające różne niebezpieczne sytuacje rozmawialiśmy o mądrości. Omówiliśmy przykładowe sytuacje. Uzasadniliśmy zachowania dzieci.
          • Burza mózgów – Co oznacza słowo „zazdrość”, kiedy jesteśmy zazdrośni? Dzieci poznały definicję zazdrości. Dowiedziały się, że zazdrość to nieprzyjemne uczucie. Człowiekowi zazdrosnemu tylko wydaje się, że ma powody do zazdrości - bo cudza rzecz najczęściej wcale nie jest ładniejsza niż nasza.
          • Przeczytaliśmy bajkę o „Wilku i siedmiu koźlątkach” J. i W. Grimm. Na jej podstawie dzieci dowiedziały się, że są na świecie dobrzy i źli ludzie, którzy mogą wydawać się mili, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości mogą być niebezpieczni. Dzieci poprzez dramę nauczyły się jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi.
          • Obejrzeliśmy odcinek pierwszej polskiej dobranocki z dawnych lat – „Jacek i Agatka”. Na podstawie bajki  wyjaśniliśmy sobie pojęcia „odpowiedzialność” i „mądrość”. Omówiliśmy różnice pomiędzy bohaterami bajki – mądrą Agatką i lekkomyślnym Jackiem.
          • Dzieci zapoznały się z charakterystycznymi cechami sowy. Dowiedziały się, że sowa jest symbolem mądrości. Wyjaśniliśmy sobie wspólnie przysłowie – „Bez ciekawości nie ma mądrości”. Dzieci uzyskały garść informacji na temat sów występujących w Polsce.