• Klasa Va

Witamy na stronie klasy Va

Recenzja spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”

na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery

W dniu  29 października  klasy 5 były w teatrze Groteska na spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Spektakl oparty jest na lekturze szkolnej pod tym samym tytułem.

Historia tytułowej bohaterki Ani jest bardzo skomplikowana, co zostało pokazane w spektaklu. Najpierw dowiadujemy się ze Ania była adoptowana przez Marylę i Mateusza, mimo że najpierw chcieli adoptować chłopca. Jej niesamowity charakter i serdeczność spowodowały że Mateusz, a później Maryla bardzo ją pokochali i zostawili na Zielonym Wzgórzu.

W spektaklu pokazano wiele przygód Ani, które pokazują Anię jako bardzo żywiołową i nie zawsze grzeczną dziewczynkę. Historia która szczególnie zapadła mi w pamięci to opowieść jak Ania poczęstowała koleżankę sokiem malinowym,  który później okazał się winem porzeczkowym. Zabawne sceny, które bardzo rozśmieszały widzów, a jednocześnie chwile wzruszenia to zasługa bardzo dobrej gry aktorów. Szczególne uznanie należy się odtwórczyni głównej roli Ani, która bardzo dobrze pokazała charakter bohaterki. W spektaklu wykorzystano wiele piosenek, które dodatkowo oddawały nastrój głównej bohaterki.

Przedstawiona historia Ani nauczyła widzów, jak ważna jest akceptacja ludzi którzy różnią sią od nas wyglądem czy zwyczajami. Bohaterka spektaklu miała rude włosy, co powodowało że jej rówieśnicy żartowali z niej, wyśmiewali ją, a nikt nie widział jak wspaniałą osobą była.  Spektakl uczy nas tolerancji, że nie należy oceniać ludzi tylko „po wyglądzie”, należy poznać drugą osobę, jaki ma charakter, czym się interesuje. Wtedy może się okazać ze jest to bardzo interesująca osoba i dobry przyjaciel.

Teatr Groteska Ania z Zielonego Wzgórza

scenariusz z oryginału: Małgorzata Zwolińska

reżyseria: Adolf Weltschek

scenografia: Małgorzata Zwolińska

choreografia: Marzena Biesiadecka

muzyka: Piotr Klimek

charakteryzacja: Krystyna Zięć

inspicjent: Łukasz Rutkowski

Obsada:

Ania: Dominika Guzek

Ania: Natalia Hodurek

Maryla: Anna Sokołowska

Mateusz: Włodzimierz Jasiński

Małgorzata: Olga Przeklasa

Diana: Diana Jędrzejewska

Pani Spencer: Monika Filipowicz

Panna Stacy: Katarzyna Kopczyk

Pani Blewett, Zawiadowca: Bartosz Watemborski

Michał Korecki – uczeń klasy Va

04.10.2018 roku razem z klasą wybraliśmy się do kina na film pod tytułem : Dywizjon 303 – Prawdziwa Historia. Film opowiadał o Polakach, którzy walczyli w bitwach powietrznych o wolność Anglii.
        To był najlepszy dywizjon polskich lotników walczący podczas II wojny światowej. Film bardzo nam się podobał, był ciekawy i interesujący. Każdy musi go obejrzeć.
                                                                                  Uczeń Grzegorz Giermek

W dniu 3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.